Křtiny u Brna

26. ledna 2006 v 9:53 | MN |  Poutní místa v ČR
Křtiny se nachází v kraji Jihomoravském, v diecézi brněnské a v děkanátu Blansko.
Křtiny patří k našim nejstarším poutním místům. Podle starého vyprávění ve zdejším údolí křtili svatí Cyril a Metoděj a jejich žáci. Proto i starobylý název: Vallis baptismi - údolí křtu - Křtiny. Tradice říká: roku 1210 se zjevila Panna Maria Křtinská v blízké Bukovince na rozkvetlém kaštanu. První písemná zpráva je papežská listina z roku 1237. Největší rozkvět prožívaly Křtiny v 17. a 18. století.
V první polovině 18. století byla postavena i nynější barokní svatyně dle návrhu architekta Giovanni Santiniho. Křtiny se v té době staly střediskem duchovní obnovy celé Moravy a byly nazývány: První Ave.
Po vstupu do chrámu se otvírá fascinující pohled na baldachýnový hlavní oltář s milostnou sochou Panny Marie.
Mariánský program chrámu doplňují čtyři obrazy Ignáce Raaba, v levé boční lodi Zvěstování a Zasnoubení, v pravé pak Navštívení a Útěk do Egypta. Raabovi jsou připisovány také zastavení křížové cesty.
Na pilířích nesoucích centrální kopuli jsou dva reliéfy, první s námětem sv. Norberta potírajícího blud Tanchelmův (vlevo) a na protilehlé straně druhý, se sv. Augustinem vítězícím nad trojičním bludem Ariovým. V nástavci obou reliéfů nesou dvojice andílků desky s monogramy obou světců.
V chrámu jsou mimo oltář hlavní další čtyři oltáře vedlejší, zasvěcené jak je obvyklé v poutních chrámech ochranným patronům.
V levé příčné lodi je to oltář sv. Barbory s plastikami, sv. Apolonie a sv. Kateřiny, nástavci s anděly, nesoucími kalich a Oltářní obraz Umučení sv. Barbory.
V pravé boční zdi se nachází oltář 14 svatých pomocníků, s obrazem od Josefa Sterna a s plastikami O. Schweigla (sv. Šebestián, sv. Rocha, v nástavci andělé s kotvou, kaditelnicí a lodičkou).
Na oltáři Ukřižování jsou vyřezané plastiky Ukřižovaného, sv. Jana Evangelisty a Panny Marie) při pilíři křížení na pravé straně apsidy chóru.
Poslední oltář se nachází v kapli v chóru za hlavním oltářem. Zasvěcen je pomocníkům v nebezpečných situacích římským mučedníkům sv. Janu a Pavlovi. Před tímto oltářem byl roku 1777 pohřben opat Kryštof Matuška.
Fresky na stropě v zadní části chóru zobrazují sv. Jana Nepomuckého, inkarnaci Kristovu a sv. Josefa. Na stěnách při vstupu do sakristie (dnes kaple) visí pět votivních obrazů: obraz věnovaný r. 1744 zábrdovickými premonstráty z vděčnosti za osvobození od Sasů, obrazy darované roku 1753 a 1848 z Vyškova, obraz věnovaný do chrámu roku 1723 z Prostějova (přemalován 1898) a votivní obraz darovaný z Ivanovic roku 1799 za odvrácení nakažlivé nemoci od obce. Ve stěnách jsou zasazeny kamenné desky s nápisy připomínajícími založení kostela. Pozornost zaslouží i barokní votivní svíce zavěšené u hlavního oltáře.
Součástí původního konceptu měly být dvě kaple (sv. Josefa a sv. Anny) v symetricky uspořádaných ambitech. Realizována byla pouze kaple sv. Anny, patronky rodiny, s nástěnnou malbou (oslava Nejsvětější Trojice) od Michala Jana Fissé. Na hlavním oltáři kaple stojí socha sv. Anny z první poloviny 17. století. V ambitu byly po opravě opět zavěšeny votivní obrazy, vesměs z tohoto století.
Samostatnou stránkou jsou v poslední době práce speleologické, antropologické a archeologické. K významným úspěchům speleologů je nutné přičíst objevení krypty pod chrámovou věží (9. února 1991), nezvěstné nejspíše od čtyřicátých let 18. stol., která byla využita jako kostnice pro uložení tělesných ostatků nejméně 974 lidí. Většina kostí sem byla přenesena z hrobů starého křtinského hřbitova (býval kolem českého kostela), zasaženého výstavbou chrámu Panny Marie ve 20. a 30. letech 18. století. Vchody do krypty byly záhy po uložení kostí důkladně zazděny a v r. 1770 zamaskovány výstavbou rozlehlého schodiště před vchodem do chrámu, takže brzy upadly v zapomnění. Největší zajímavostí a záhadou křtinské kostnice se stal nález dvanácti lidských lebek, které označila čísi ruka, nejspíše v 17. století, pozoruhodnou černou kresbou ve tvaru vavřínového věnce a písmene T na čele.
Bezpochyby byly tímto neobvyklým způsobem označeny tělesné ostatky něčím významných lidí. Podobný nález nebyl u nás dosud učiněn. Jeho analogie známe například z okolí Salzburgu v Rakousku a z jihovýchodního Německa. Je zřejmé, že zde máme před sebou naprosto neobvyklý nález, který přinese nový pohled do staré historie poutního místa ve Křtinách.
Poutní období (květen - prosinec):
pondělí: 07:30
úterý: 07:30
středa: 07:30
čtvrtek: 17:00
pátek: 07:30
sobota: 07:30
neděle: 07:30, 09:00 a 10:30
Mimo poutní období (prosinec - květen):
pondělí: 07:30
úterý: 07:30
středa: 07:30
čtvrtek: 17:00
pátek: 07:30
sobota: 07:30
neděle: 07:30 a 10:30
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Jana Vrtílková Jana Vrtílková | E-mail | 23. června 2007 v 19:55 | Reagovat

Vážení,dnes mě můj otec požádal,abych mu z internetu stáhla průběh slavnosti,která se koná v Křtinském kostele tuším v úterý.Potřebovala bych nějakou adresu,kontakt,kde budu moci toto najít.V TV prý říkali,že to bude možné.Jen táta nepostřehl bližší informace,za které vám tímto předem děkuji.Vrtílková

2 Jura Dukát Jura Dukát | E-mail | 24. prosince 2007 v 1:14 | Reagovat

V Křtinách opravdu někdy býval "český" kostel? Jak se mohl ocitnout český kostel na Moravě? V 16. či 17. století! Dnes je ovšem  falšování dějin běžné...

3 Milan Zábranský Milan Zábranský | E-mail | 29. května 2008 v 14:46 | Reagovat

Zajímalo by mně něco o 3 naivních obrazech s výjevy z Kristova života za hlavním oltářem. (Autoři, doba vzniku a pod). Děkuji předem za každou zprávu.

4 marcela marcela | E-mail | 22. června 2009 v 12:17 | Reagovat

[1]:Zkus www.krtiny.katolik.cz , tam jsou kontakty, ale o žádné velké akci v úterý nevím. Jedině snad Den zdraví, který proběhne na místní škole

[1]:

5 snowshade snowshade | Web | 19. června 2015 v 5:47 | Reagovat

pujcka penez do domu ohned :D

6 sorisicyitape sorisicyitape | E-mail | 25. října 2018 v 6:46 | Reagovat

http:/// - .ankor <a href="http:///">.ankor</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama