Albigenští

20. února 2006 v 9:38 | Mitmensch
Kacířská sekta, která se rozvíjela na jihu Francie ve 12. a 13. století. Jsou pojmenováni podle města Albi, které bylo jedním z jejich center, sami sebe nazývali kataři, "čistí". Zavrhovali dogmata a svátosti, žádali zrušení církevní hierarchie a chudobu církve.
Katarství bylo přísně asketické. Pokud se věřící chtěl stát "dokonalým", tedy dosáhnout nejvyššího stupně v albigenské hierarchii, musel prokázat své schopnosti k vedení života "dokonalého" roční zkouškou. Během ní musel zachovávat každé pondělí, středu a pátek posty, vykonat ve všech třech obdobích pokání jen o chlebu a vodě a po celý čas se zdržet produktů pohlavního styku: masa, mléka, vajec a sýra. Jedinou výjimku z tohoto přísného pravidla představovala konzumace ryb, o nichž kataři věřili, že nejsou plodem pohlavního styku, nýbrž vody samé. Veškerý sexuální kontakt byl samozřejmě zakázán, zvláště v posledních obdobích hnutí, kdy byl přísně zavrhován i nejnevinnější fyzický kontakt mezi mužem a ženou. Pokud byl kandidát na "dokonalého" ženatý, musel svého partnera opustit, pokud nebyl, bylo pravidlem dodržovat celoživotní celibát. Poté, co kandidát dosáhl statusu "dokonalého", vedl nový život, v němž přísně dodržoval všechna předepsaná pravidla a jenž byl mnohem tvrdší než obdobný život většiny katolických asketických řádů, poněvadž nekompromisní katarská teologie nepřipouštěla nápravu chyb žádnými prostředky, jakými byly katolická zpověď, lítost a pokání. Navíc všechny přestupky byly hodnoceny stejně, proto např. požití vajíčka bylo stejně závažné jako dopuštění se krádeže nebo spáchání vraždy. Jakékoliv porušení kodexu zbavovalo hříšníka statusu "dokonalého" a vydávalo ho znovu Satanovu světu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tomáš Tomáš | E-mail | 20. dubna 2006 v 19:22 | Reagovat

Doporučil bych třeba článek o Albigenských na Wikipedii, tohle je zběsilé, co věta, to několik chyb, včetně věcných.

2 Hilar Hilar | E-mail | 8. června 2006 v 22:17 | Reagovat

Tohle mohl napsat jen katolík, který je stejně zapálený jako jeho předchůdci, kteří povraždili všechny obyvatele Albigenu ukryté v azylu kostela a pak se dívali jak jsou zbývající přívrženci "katarů" upalováni v údolí pod hradem po pádu hradu Mont Segur.

3 Abbik Abbik | E-mail | 17. října 2006 v 7:52 | Reagovat

Mozna sem uplne mimo ale proc kacirska sekta? co je spatnyho na chudobe cirkve? a kdyz uz by byla cirkev chuda tak proc by mala mit nejakou hierarchii stejne sou si vsichni rovni....

4 Majkl Majkl | E-mail | 12. ledna 2007 v 15:28 | Reagovat

Nejak se nasi bratri v Kristu zapomneli ze ze vrozene skromnosti zminit, jak ti poblouzenci jejich pricinenim dopadli...To Abbik - byl to desnej pruser, jelikoz hlasali CHUDOBU a ROVNOST a tim padem by cirkev prisla o MOC !!!

5 Roman Roman | 4. ledna 2008 v 7:47 | Reagovat

Jsem praktikující katolík,ale nechápu proč autor článku nepíše  hlavně o násilí páchané na takzvaných hereticích.Copak se neumíme podívat pravdě do očí?

6 Martin Rudolf Martin Rudolf | E-mail | 1. srpna 2008 v 18:47 | Reagovat

Kataři odmítali sex, peníze a zabíjení - protože na tom všem stojí katolická církev tak měli smůlů.

Papežové, Hitlerové, Stalinové vše je to jen krvelačná verbež!

7 Jirka Jirka | 23. dubna 2009 v 18:07 | Reagovat

Katoličtí kněží v té době sex ani peníze neodmítali :-)
Měli přece ženy, děti,(někdy i milenky) a brali od lidí desátky...

8 Dominik Dominik | E-mail | 22. června 2011 v 22:57 | Reagovat

Co se týče diskuzí, lze napsat několik připomínek. Na wikipedii prosím neodkazujte. Protože na Wikipedii může psát každý bez ohledu na vzdělání, důvěryhodnost atp., navíc autoři ani neuvádí své jméno, nemá Wikipedie tedy nárok na status věrohodného zdroje. Např. pokud Wikipedii použijete jako pramen pro odbornou práci, tak pošítejte s tím, že vám toto oponentura rozcupuje.
Před Bohem jsme si sice všichni rovni, ale musíme poslouchat představené, protože jinak by na zemi zavládla anarchie. Je psáno:"Kdo máš učit, uč, kdo máš sloužit, služ." Všimněte si prosím ,že sv apoštol Pavel ve svých listzech nikdy nevyzývá k neposlušnosti představeným, ale jen napravuje jejich omyly. Obnova Katolické církve probíhala vždy přes lidi, kteří nabádali k všestranné pokoře u církevních představených, i řadových věřících, zároveň však žili pokorný život i v poslušnosti k představeným, kteří jim často házeli, spolu s věřícími, klacky pod nohy (viz sv. Benedikt, sv. Jan Bosco, atd.). Pokud bychom stavěli církevní reformy na odtržení se od Církve, tak bychom za chvíli měli tolik církví, kolik máme věřících.
Vytýkáme-li autorovi článku jeho (případnou) zaujatost, pak vězme, že ani protestantští autoři neoplývají přespřílišnou objektivitou (nejen) k této problematice.

9 Jan Hladký Jan Hladký | E-mail | 19. dubna 2012 v 14:48 | Reagovat

[1]: Vy doporučujete Wikipedii jako zdroj informací? Wikipedie je v mnohém jen snůška polopravd. Pokud ve vědecké (odborné) práci uvedete do zdrojů Wikipedii, tak pro odbornou veřejnost váš článek pozbyl jakékoliv věrohodnosti. Třeba vysokoškolští učitelé jsou na Wikipedii silně alergičtí. Pokud jim odevzdáte práci opírající se o tento zdroj, tak si v letu nestihnete ani otevřít dveře.

10 Al Al | 24. října 2012 v 13:36 | Reagovat

Díky za článek,
jednoduché obecné shrnutí vycházející z dostupných zdrojů. Mé zdroje se však s uvedenými daty úplně neshodují. Dějiny píše vítěz, tím byla především moc představovaná katolickou církví. Ta, aby do budoucna skryla pravou podstatu oné obrovské tragedie jako již mnohokrát předtím i potom, zlikvidovala prakticky vše, co se o katharské herezi zmiňovalo alespon trochu relevantně. Namísto toho byli tito lidé démonizováni a jejich odkaz pokroucen. Příkladem je např. obliba sebevraždy. To je jeden z chybných výkladů, s nimiž se na svých cestách dokonalí potýkali stále. Je toho mnoho.
Učení katharských heretiků totiž vycházelo z jejich špičkami uchovávaných textů kJežíše, Jehož prav= jméno bylo Jesheua Sananda Melchidezek a kruhu Bratrstva Essenských jež byli jeho nejbližšími.
V těchto materiálech bylo velmi mnoho o historii a původu lidských bytostí, o povaze tvorby boha-zdroje,
o souvislostech tvořících přítomnost takovou, jaká je.
Skutečný kristovský avatar nikdy nebyl ukřižován. Na Golgotě tehdy ukřižovali jednoho moudrého osvíceného muže, ovšem on nebyl avatarem.
Onen avatar žil a pracoval převážně v Egyptě,  v oblasti, do níž je příběh bible situován působil jen krátce. Tyto a jiné skutečnosti, ač nebyly mezi běžným lidem jižní francie příliš známy, byly dobře známy mnohým dokonalým. Špičky katolické církve díky ekonomické a diplomatické síle jihu francie nedokázaly sjednotit illuminátské elity tehdejší doby k jednotnému kroku proti. Příklad katharského mírumilovného prosperujícího jihu francie se stával velmi přitažlivým a to hlavně na severu francie, jež se už dlouho utápěla v krvi nekončících válek což hrozilo ztrátou moci francouzské královské dračí dynastie , přičemž její pokladna zela prázdnotou a on závistivě pokukoval po bohatství jihu. Navíc hrozil i samotný pád moci "Svaté církve římské". A to právě pro možné hromadné odhalení pravdy nejen o znetvoření původního ježíšova učení pžedevším na NIcejském koncilu ve 4stol. n.l., kde vznikla bible jako nástroj -kodex moci nad lidským rodem, a z původní krásy a čistoty původních textů nezbylo mnoho. Církvi šlo tedy v první řadě o získání oněch "strategických materiálů "
aby nemohly být dále šířeny, a na likvidaci těch, kdo si pamatují a vyznávají tuto herezi.  Proto muselo zemřít s posvěcením "církve svaté" téměř půl milionu lidí, proto běsnící hordy vraždily všechny a politika spálené země nakonec byla jedinou účinnou.  Působila zde velká spousta agentů a nájemných vrahů, placených Římem, kteří lovili a pronásledovali především dokonalé a primárním úkolem agentů byla likvidace všech písemností a odkazů na ideologii a vědomosti katharů.
Velmi slavným se pak stal jeden z elitních agentů, známý historii jako Dominik, pravým jménem Dominic Guzman, jež odvedl"skvělou" práci při organizování mnoha podvodů a manipulací s fakty, ve finále pak usnadnil svými lstmi některé "operace.
Po vydání  Montseguru pak měl za úkol on a jeho lidé zajistit ony "strateqické materiály". Několik kristovských zasvěcenců z řad dokonalých však zavčas zmizelo se všemi překlady Ježíšových textů a i přes následný zběsilý hon smeček elitních hrdložezů a speciálních agentů Vatikánu se jim jeden z hlavních cílů nezdařil.
Nicméně země byla vypleněna, jih francie připadl do rukou krále severní francie a aby se pro příště bylo možno vyhnout podobným "nepříjemnostem",  do budoucna se mnohem více zaměřila na budování systému inkvizice. Byla spuštěna intenzivní dezinformační kampaň, jež měla skrýt pravou realitu oněch dnů a tak jako mnohokrát předtím i potom byla strořena zastírací legenda a ta mnohonásobně zapsána do všech možných análů. Coby třešnička pak celou "akci" završila pozdější kanonizace "svatého Dominika. Tolik realita. Přeji všem hezký den  :)

11 jiří popelka jiří popelka | 25. ledna 2015 v 1:12 | Reagovat

Bude-li kdo číst co zde psáno zajisté je až nato co vědět nelze pravdou. Pro věřící je důležité věřit a nepochybovat.
Bůh vše zjevil a každý mohl pochopit.
Počátky upalování hledejme v době kdy Chlodovik I asi r. 507 dobývá Poitiers a následně Dagobert město i křesťanský chrám vyloupil a vypálil. Stejně dopadá též Swintihilova Galície ve Španělsku.
Pro ujasnění; obdobu lze nalézat zde v Korutanech, na Moravě a ostrově Voliň v Pomoří tehdy moře Varjagů či Suebikum. Zde sídlila vláda Antů podobně jako v na řece Mohanu Alamanů a Austrasijci stejní jako tam zde pod vedením Alanů Sarmatů luministů usazených v Bavorsku vše zničili jako i dějiny slovanského království. Němci si přivlastnili jméno Alemani a z českých dějin jsou báje.
Co víc.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama