Kněžské svěcení

8. února 2006 v 14:07 | Mitmensch |  Sedm svátosti
"Jako Otec poslal mne, tak i já posílám vás." (J 20,21)
"Jděte a hlásejte: "Přiblížilo se nebeské království." (Mt 10,7)
"Všecko, co svážete na zemi, bude svázáno na nebi, co rozvážete na zemi, bude rozvázáno na nebi." (Mt 18,18)
Svátostí křtu jsme všichni připojeni ke Kristu a máme tak účast na jeho kněžství (tzv. "obecné kněžství" Božího lidu). Každý jednotlivec je tedy povolán k apoštolátu a má hlásat Krista.
Přesto však bylo nutné ustanovit v církvi ještě zvláštní služby. Kristus vyvolil z učedníků, které si kolem sebe shromáždil dvanáct, které zvlášť vychovává a nazývá apoštoly. Těch dvanáct Ježíš vybavuje zvláštní mocí, kterou je možno chápat jako pověření k zvláštním službám Božímu lidu. Jsou to: 1. služba hlásání Božího slova; 2. kněžská služba; 3. pastýřská služba (služba vedení).
Své pověření předávali apoštolové vzkládáním rukou - svěcením. V listě Timotejovi píše apoštol Pavel: "A proto tě vybízím: zase oživ plamen Božího daru, který ti byl dán vzkládáním mých rukou." (2Tim 1,6)
Svátost kněžství má tři stupně: svěcení jáhenské, kněžské a biskupské. Plnost kněžství mají pouze biskupové. Nižší stupeň mají kněží, kterým chybí moc udělovat svátost kněžství. Úvodním stupněm jsou jáhni. Ti mohou křtít, kázat a podávat eucharistii (nemohou však sloužit mši, zpovídat, udělovat svátost nemocných apod.).
Kněžské a jáhenské svěcení uděluje biskup, biskupské svěcení obyčejně biskup za asistence dvou dalších biskupů. Všechna svěcení se udělují vzkládáním rukou, při některých (kněžství a biskupství) se užívá také mazání olejem.
Péče a starost o dostatek kněží je věcí všech věřících.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Mirek Mirek | E-mail | 19. května 2008 v 14:14 | Reagovat

Nic ve zlém, ale pro Vaši informaci jáhnové toho mohou mnohem více, mimo jiné také předsedat pohřebním a svatebním obřadům beze mše,vést bohoslužbu slova, číst evangelium (výsadní služba diakona),žehnat,vyučovat, připravovat ke svátostem atd., bylo by smutné kdyby mohli jen křtít a kázat, a podávat eucharistii (to může i akolyta, nebo kterýkoliv laik se souhlasem biskupa či kněze), pokud se neurazíte doporučuji naše stránky: www.jahni.cz

A navíc mně osobně se spíše líbí název diakon, vystihuje totiž podstatu služby, diakon má sloužit ne být liturgická ozdoba takže to podstatné proč apoštolové ustanovili diakony bylo, aby mohli sloužit v sociální oblasti (chudí, utiskovaní, nemocní, lidé na okraji společnosti atd.)

2 MN MN | E-mail | Web | 20. května 2008 v 7:24 | Reagovat

Děkuji za cennou připomínku, ale příště doporučuji si přečíst nadpis, ten se týká kněžského svěcení, nikoliv ovšem toho jaké úkoly mají jáhni. To mě sem potom může přijít připomínka, že zde nepíši nic o úkolech kněžích.

Až zde bude zvláštní článek o jáhnech jistě to tam bude uvedeno.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama