Velikonoční vigilie

7. dubna 2007 v 23:59 | MN |  Liturgický rok
Velikonoční vigilie je v liturgickém kalendáři noc mezi Bílou sobotu a nedělí Zmrtvýchvstání Páně, "noc nocí" - noc, v níž byl vzkříšen z mrtvých Ježíš Kristus.
V katolické církvi je velikonoční vigilie samostatnou liturgií, která symbolicky připomíná a zpřítomňuje Kristovo vzkříšení. Tato bohoslužba má následující části:
Ø bohoslužba světla
Ø bohoslužba slova
Ø křestní bohoslužba
Ø eucharistie
Bohoslužba začíná mimo kostel rozžehnutím velikonočního ohně, který je posvěcen a od něhož se zapálí velikonoční svíce. Ta je nesena v průvodu do kostela a věřící si od ní zapalují vlastní svíce; znázorňuje "světlo Kristovo". Po příchodu do kostela zazní na adresu této svíce velikonoční chvalozpěv, tzv. Exsultet, který tvoří vrchol zahájení bohoslužby.
Bohoslužba slova se skládá dohromady z devíti biblických čtení: 7 jich pochází ze Starého zákona, nejdůležitějším z nich je vyprávění o přechodu Izraele Rudým mořem při východu z Egypta (Ex 14). Jednotlivá čtení jsou od sebe oddělena zazpívanými žalmy z nichž nejdůležitější je Mojžíšova píseň Chci zpívat Hospodinu neboť je velmi vznešený, která zazněla po přechodu Rudého moře. Poté se při Gloria znovu rozezní zvony a následuje čtení z Nového zákona (List Římanům) a poprvé zazní velikonoční zpěv Aleluja. Bohoslužba vrcholí četbou evangelia o Ježíšově zmrtvýchvstání.
Po homilii následuje křestní bohoslužba. Nejprve se požehná voda. Katechumeni, kteří se připravili na křest, jsou o této noci pokřtěni a biřmováni, a věřící, kteří se během postní doby na Velikonoce připravili, obnovují svoje křestní závazky. Svěcenou vodou se po Veliké noci opět plní kropenky v kostelech.
Závěr a vrchol velikonoční vigilie tvoří slavení eucharistie.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama